2. Międzynarodowe Forum Parallax

W dniach 29-30 listopada 2018 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach odbyło się 2. Międzynarodowe Forum Parallax.

W największym uproszczeniu paralaksa to błąd odczytu, więc niejako z definicji otwiera ona przestrzeń dialogu. Paralaksa określa proces obserwacji ruchomych obiektów względem innych obiektów, zmieniający się wraz ze zmianą położenia przemieszczającego się obserwatora. W tej sytuacji tracimy trochę na ostrości widzenia, ale właśnie ta mobilność jest czynnikiem niezbędnym do pełnego oglądu. Jako akademicy poddajemy się procesowi, w którym jesteśmy jednocześnie obserwatorami i obiektami obserwacji.

Debata dotyczyła  roli szeroko pojętej edukacji artystycznej w kontekście wolności artystycznej i politycznej poprawności. Stawialiśmy pytania o przyszłość. Rozmawialiśmy o tradycji. Definiowaliśmy rolę społeczną artysty oraz pozycję odbiorcy. Rozmawialiśmy również o tym, czy rola mentora w procesie edukacji artystycznej jest ciągle niezastąpiona.

Pełny program:

https://asp.katowice.pl/wydarzenia/2-miedzynarodowe-forum-parallax.html?preview=1

Sztuka spod lady. Jak przemycić sztukę współczesną do szkoły?

W ramach konferencji miałam przyjemność uczestniczyć w panelu dyskusyjnym Sztuka spod lady. Jak przemycić sztukę współczesną do szkoły? / Under-the-counter art. How to smuggle contemporary art into school?

W trakcie panelu  postawiono odważny postulat, niestety utopijny, aby wprowadzić do polskich szkół sztukę współczesną jako przedmiot obowiązkowy. Dyskusja dotyczyła  potencjału  edukacyjnego sztuki współczesnej, z naciskiem na jej aspekt krytyczny.

Prelegenci / Contributors:

Agata Cukierska, programme director of Kronika Gallery
Patricia Ellis, MA Fine Art Course Leader, Chelsea College of Arts London
dr hab. Jola Jastrząb, Head of the Painting Department and Leader of Environmental Doctoral Studies ASP Katowice

Katarzyna Kalina, educator at CSW Kronika
Antonina Konopelska, PhD Student, ASP Katowice
Maddie Leach, Head of Fine Art, Valand Academy
prof. Bogdan Topor, ASP Katowice
Katarzyna Waluda, teacher, Primary School No 5, Bytom

Relacja fotograficzna

foto: Barbara Kubska