WEEKEND Z JEDNOROŻCEM

17 i 18 marca w budynku Akademii przy Raciborskiej 50 zagościł bajkowy jednorożec z prawdziwego zdarzenia. Studenci międzywydziałowego kierunku Arteterapia przeprowadzili cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży. Jeden z warsztatów przeprowadziła nasza absolwentka Patrycja Lisnikowska. „Weekend z jednorożcem” został zorganizowany w związku  z Inicjatywą Rodzin Zastępczych Miasta Katowice  „Rodzina zastępcza – otwarte serca dla dzieci”. Tematycznie rozległe zajęcia uruchamiały wyobraźnię, otwierały na kierowanie się wewnętrznym impulsem, tworzyły okazję do rozmów między członkami rodziny. Wspólnie z dr Joanną Zdzienicką byłyśmy organizatorkami wydarzenia.

W zajęciach wzięło udział 140 uczestników.

 

Koncepcje warsztatów

 

  1. warsztaty „Wcielamy się”/ pomysł i prowadzenie Patrycja Lisnikowska

Warsztat „Wcielamy się” to przygoda, eksperyment i doświadczanie emocjonalnego zaangażowania w proces tworzenia całym sobą. W tym prostym działaniu, jakim była próba odtworzenia symbolicznych dzieł z dziedziny historii sztuki liczyło się otwarcie na sztukę i swobodna interpretacja, a nie końcowy efekt estetyczny. Uczestnicy warsztatu wybrali własną inspirację i sami zadecydowali czy chcą pracować w grupie czy indywidualnie. Każdy przy pomocy dostępnych materiałów stworzył własną scenografię i wcielił się w odpowiednią rolę. Kiedy zapadła decyzja, że obraz jest już gotowy– uwieczniono stworzone dzieło za pomocą aparatu fotograficznego. Dla bardziej wymagających uczestników przeprowadzono podstawowy instruktaż obróbki fotografii w programie graficznym. Uczestnicy zdobyli także wiedzę na temat obrazów i twórców, które były inspiracją. Warsztat Patrycji Liśnikowskiej poszerzał wiedzę  z zakresu historii malarstwa i dawał możliwość swobodnej interpretacji scenograficznej.

  1. „Co w nas drzemie”/pomysł i prowadzenie Iza Rychlicka

Celem było namalowanie siebie, poprzez swój ulubiony utwór muzyczny, mając na uszach słuchawki i będąc w odosobnieniu. Chodziło o pokazanie tego co drzemie wewnątrz, w autorze.

Informacje dla uczestników:

– przyjdź na warsztat z wybranym utworem muzycznym i sprzętem umożliwiającym jego odtworzenie (słuchawki i mp3/mp4 lub słuchawki i telefon),

– tworząc, słuchaj wyłącznie wybranego utworu,

– podpisz pracę tytułem utworu, którego słuchałeś/aś

  1. „Obraz naszej rodziny”/ Paulina Mol

Podczas warsztatu, każdy z uczestników przy wykorzystaniu przezroczystej folii oraz materiałów plastycznych  miał stworzyć  swój własny obraz, na którym miał przedstawić siebie, swoje relacje z rodziną oraz emocje. Następnie prace poszczególnych członków rodziny zostały połączone w jedną złożoną całość i  odpowiednio zostały wyeksponowane. Członkowie rodziny sami  decydowali w jaki sposób prace miały być połączone. Celem warsztatów było stworzenie okazji do rozmowy w rodzinie oraz refleksji nad tym, co łączy jej członków i jest dla nich ważne.

  1. „Wizualizacja muzyczna – budowanie opowieści” / Agnieszka Gabryś i Krystian Zdynowski , olek Meryk

Autorzy  projektu zadali pytanie ; Czym jest dla Ciebie opowieść?  I doradzili  aby udać się w niesamowitą podróż w głąb siebie i dać się ponieść swoim zmysłom. Doradzali aby wyczulić słuch, pobudzić wyobraźnię i budować historię poprzez dodanie swoich elementów do świata, który stworzyli. Muzyka była inspiracją, którą przelali na papier i razem stworzyli opowieść, która odzwierciedliła emocje uczestników.

  1. „Spotkanie z pierwotnym – rytm i mandala”/ Agata Pucala, Agata Ogierman

Razem we wspólnym kręgu uczestnicy przyglądali się swoim naturalnym emocjom, próbowali wyzwolić, wygrać i wyśpiewać swoją energię wewnętrznego dzikusa 😉 Naładowani radością stworzyli wspólną, wielką, kolorową mandalę.  Rysowali kierując się wewnętrznym impulsem, bez zewnętrznie narzuconych schematów i zasad. Ten warsztat to zaproszenie do poszukiwania swojego rytmu i własnych sposobów na harmonijne bycie z innymi.

  1. „Dynamiczna układanka z fantazji”/ pomysł i prowadzenie: Dominika Malska

Puntem wyjścia w tym warsztacie była wyobraźnia i fantazja. Autorki  zadały pytanie :Jak często przyglądasz się chmurom?

Co podpowiada Ci wyobraźnia, kiedy patrzysz na cień padający na ścianę?

Może w chmurach ukrył się smok, a cień zmieni się za chwilę w jakąś postać

z bajki…

Ciekawe, co zobaczysz podczas naszej wspólnej zabawy. Wystarczy, że

zabierzesz ze sobą coś, co tak naprawdę zawsze przy sobie masz – swoją

wyobraźnię! Rozbudźmy ją razem i zbudujmy wspólnie układankę

z naszych fantazji!

7. „Zostaw swój ślad „/ Asia Zdzienicka, Jola Jastrząb

Podsumowanie

18 marca w sali kinowej ASP odbyło się podsumowanie warsztatów realizowanych w ramach Weekendu z Jednorożcem. Studenci prezentowali swoje autorskie projekty.

Rezultaty projektu  zaprezentowałam również podczas II Dni Arteterapii i Muzykoterapii 28.03.2018r. w Domu Kultury Koszutka w Katowicach oraz na konferencji poświęconej rodzicielstwu zastępczemu wdniu 17.05.2018 r. w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Dokumentacja fotograficzna

Dokumentację fotograficzną wydarzenia przygotowała Magdalena Grunwald

Afisz

Autorką identyfikacji wizualnej wydarzenia była Daria Malicka