Parezja

Artykuł „Artyfikacja jako innowacyjna metoda aktywizacji twórczej seniorów” znalazł się w 20 numerze „Parezja. Czasopismo Forum Młodych Pedagogów przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN”, współredagowanego przez dr Edytę M. Nieduziak, a poświęconego „(Nie)obecności sztuk w edukacji”.

ISSN 2353 – 7914

Zgodnie z Komunikatem Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych półrocznik „Parezja. Czasopismo Forum Młodych Pedagogów przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN” otrzymał 20 punktów. Każdy artykuł ma nr doi, po którym jest rozpoznawalny w sieci.

link do czasopisma: http://www.parezja.uwb.edu.pl/?page_id=238&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2yl2h452ngA3dSxCCFXNuVWHi9E72rRKHAqoRgkCBPKr8-jnfEsi5nUuU_aem_R3i9eXiq6NJzokOSZoBzSA

Od redakcji

Panorama doświadczeń, opinii i badań zaprezentowana w niniejszym tomie „Parezji” przekonuje, że sztuka i edukacja, choć być może słabo obecne w polskiej szkole, odnajdują swoje miejsce w placówkach i instytucjach pozaszkolnych. Z jednej strony jest to widoczne w uznaniu prac działów edukacji w placówkach kultury i sztuki, ich działań na rzecz szeroko rozumianej dostępności, a zatem otwartości dla różnorodnych potrzeb odbiorców, współuczestników kulturalnych i artystycznych przedsięwzięć. Z drugiej strony cieszy
zmiana sposobów traktowania placówek nie zajmujących się działaniami artystycznymi, przedsięwzięć wykorzystujących sztukę do poprawy funkcjonowania pensjonariuszy i budowania poczucia dobrostanu psychicznego.

Artykuł „Artyfikacja jako innowacyjna metoda aktywizacji twórczej seniorów”

Zakończenie aktywności zawodowej powoduje społeczną izolację seniorów, którą można kompensować stosując arteterapię, rozumianą jako praktykę terapeutyczną, do rozwoju której przesłanek dostarcza m.in. medycyna, a szczególnie neurologia i wyniki badań nad starzeniem się mózgu. Wykorzystywana w celach rehabilitacji geriatrycznej bazuje na równoważnych elementach – sztuce i terapii, a nadrzędną funkcję w tym procesie pełni pomysł jako przyczyna powstania dzieła. Z kolei artyfikacja, rozumiana jako sytuacja lub proces, w którym obiekty powszechnie nie
uważane za sztukę zmieniają się w coś podobnego do sztuki lub w coś, co nawiązuje do artystycznych sposobów myślenia i działania, jest bardziej subtelną formą pracy z emocją i percepcją u osób starszych. Te rozważania stanowiły inspirację do opracowania metody pracy na pograniczu (arte)terapii i edukacji artystycznej. Testowana w placówkach wspierających seniorów i osoby z niepełnosprawnością (Hospicjum Cordis w Katowicach, Hospicjum Dar Serca w Częstochowie) artyfikacja stała się metodą nakierowaną na wzmocnienie kreatywności i poczucia podmiotowości seniorów za pomocą procesu twórczego i zaangażowania w odkrywanie swojego życia jako sztuki. Metoda opracowana została w zespole badaczy z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a projekt rozwinął się dzięki wsparciu grantowemu w ramach programu „Dobre Innowacje”. Proces został przedstawiony w filmie dołączonym do podręcznika, umożliwiającego terapeutom tworzenie własnych scenariuszy zajęć, inspirującego do eksploracji własnej kreatywności oraz kreatywności podopiecznych nakierowanych celowo na poprawę wybranych obszarów funkcjonowania. Artyfikacja jest sposobem aktywizacji mogącym mieć zastosowanie w różnych grupach odbiorców. Jest też usługą opartą na pobudzaniu zdolności do spontanicznego i twórczego postrzegania świata.

 

(Nie)obecność sztuki w edukacji- seminarium

25 kwietnia 2024 miałam przyjemność uczestniczyć w otwartym seminarium naukowym pt. (Nie)obecność sztuki w edukacji organizowanego przez Parezję. Czasopismo Forum Młodych Pedagogów przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN, Zakład Edukacji Artystycznej Wydziału Nauk o Edukacji, Instytut Pedagogiki, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Wydarzenie odbyło sie w formie online. Celem seminarium było rozpoznanie przyczyn nieobecności/niewystarczającej obecności sztuki w polskiej edukacji oraz wypracowanie możliwych sposobów przeciwdziałania temu zjawisku.