„20 lat czyli 5 m.b.”

„20 lat czyli 5 m. b.”
Wystawa współorganizowana z Akademią Sztuk Pieknych w Katowicach
8.05.2021 – 6.06.2021
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Artyści: Jakub Adamek, Maciej Bieniasz, Zbigniew Blukacz, Kazimierz Cieślik, Antoni Cygan, Jerzy Fober, Katarzyna Fober, Jolanta Jastrząb, Janusz Karbowniczek, Szymon Kobylarz, Piotr Kossakowski, Antoni Kowalski, Dominika Kowynia, Aleksander Kozera, Maciej Linttner, Roman Maciuszkiewicz, Michał Minor, Małgorzata Rozenau, Jacek Rykała, Krzysztof Rzeźniczek, Michał Smandek, Paweł Szeibel, Andrzej Tobis, Agnieszka Trzos, Ireneusz Walczak, Paulina Walczak- Hańderek, Miłosz Wnukowski
Kuratorzy: Maciej Linttner, Ireneusz Walczak
Dwadzieścia lat minęło od przeobrażenia się Filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w katowicką samodzielną artystyczną uczelnię. To usamodzielnienie powołało również do życia Katedrę Malarstwa, Rysunku i Rzeźby przekształconą w Katedrę Malarstwa, której pracownicy na niniejszej wystawie prezentują swoje prace. „20 lat czyli 5 m. b.” to wystawa mająca przekrojowy charakter, pokazująca osobne twórcze postawy, reprezentowane przez artystów związanych z Katedrą Malarstwa. Idea wystawy polega na oddaniu twórcom przestrzeni stanowiącej fragment galerii, aby w ramach tej strefy mogli zaprezentować swoją twórczość. Pięć metrów bieżących stało się hipotetycznym wymiarem, który ma zmienić się w obszar wytyczający miejsce każdej twórczej wypowiedzi. Tych parę umownych metrów stało się z jednej strony sporym ograniczeniem twórczej wolności, z drugiej zaś próbą wprowadzenia porządku i metodą na interesujący kompromis w dialogu tak wielu różnych artystycznych artykulacji. Choć za każdym fragmentem tej wielobarwnej mozaiki stoi osobna historia wraz ze wszystkimi okolicznościami, których wynikiem są prezentowane prace to istnieje również wiele elementów wspólnych i wzajemnych relacji. Można zatem przy tej okazji przyjrzeć się, w jakich kierunkach podążają artystyczne drogi twórców, występujących pod wspólnym szyldem Katedry powstałej dwadzieścia lat temu.
Artyści biorący udział w wystawie to pedagodzy związani z Katedrą od momentu jej powstania do dzisiejszych dziwnych, pandemicznych czasów. Ten niełatwy, zawirusowany okres zasiał wiele wątpliwości co do sensu tworzenia wystawy, ale postanowiliśmy iść do przodu i w miarę możliwości coraz odważniej uczucie lęku napełniać nadzieją.
Partnerzy medialni wystawy: Magazyn Szum, Gazeta Wyborcza / Katowice, TVP 3 Katowice, Dwutygodnik Kulturalny „artPAPIER”

Pinezki i kreski

Na wystawie ” 20 lat czyli 5 m. b.”w Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, miałam przyjemność prezentować  projekt „Pinezki i kreski”, który zrealizowałam od 26.03 -23.07 2020.

Czas wymuszonej czynnikami zewnętrznymi izolacji  to godziny spędzone przed ekranem komputera, który poprzez opcję wideokonferencji pozwolił na interakcję z innymi osobami w różnych konfiguracjach i z różnych obszarów dotychczasowej aktywności zawodowej i prywatnej.   Rozmawiając z ekranem machinalnie sięgać zaczęłam coraz częściej po kartkę i ołówek. Notowałam te rozmowy poprzez szkic.  Nigdy wcześniej nie komunikowałam się z ludźmi w ten sposób, który  z jednej strony był dużo prostszy, nie wymagający całego szeregu czynności koniecznych do tego, by doszło do spotkania w rzeczywistości, to jednak monitor oddzielił mnie od rozmówcy tworząc rodzaj ściany dzielącej środowisko zewnętrzne od wewnętrznego, będąc przegrodą dzielącą przestrzeń. Stan pandemii zmusił nas wszystkich do izolacji, oddzielenia, unikania obecności innych, chowania się za maską. Czy ta wirtualna ściana, którą zbudowaliśmy przez ten czas stała się dla nas ograniczeniem, czy jednak pozwoliła nam na rozwój, na dostrzeganie innych z innej perspektywy, czy pozwoliła nam czuć obecność innej osoby, bo przecież słyszymy  ton głosu, widzimy  gest i  wyraz twarzy .

Magazyn SZUM

https://magazynszum.pl/20-lat-czyli-5-m-b-w-bwa-katowice/?fbclid=IwAR2f9zBVQXBx8TnysKYOs9Q3n5jNSrNG11wiEBLyAxOdEQhZ3YJqbgUUT8Y

Relacja video

https://www.facebook.com/ASPkatowice/videos/521784555520950