Głębokie słuchanie

Miałam przyjemność uczestniczyć w niezwykłym projekcie do którego zaprosiła mnie Marta Lisok. Projekt zrealizowałam wspólnie z reżyserką teatralną Martyną Łyko w Areszcie Śledczym w Katowicach gdzie z osadzonymi kobietami i mężczyznami przez kilka pełnych dni słuchaliśmy się wzajemnie. Nasze działanie zatytułowałyśmy  Wspósłuchanie.

Głębokie słuchanie” to projekt, w skład którego wchodziły wystawy, wykłady, performancy i spotkania z artystami. Tytuł został zaczerpnięty z koncepcji kompozytorki Pauline Oliveros, która w ramach głębokiego słuchania praktykowała obserwacje własnego ciała, mające prowadzić do umiejętności nasłuchiwania Innego. Celem tych ćwiczeń było przekształcenie nawyków percepcyjnych w celu wykształcenia postawy czujności i otwartości w stosunku do otoczenia.

Do udziału w „Głębokim słuchaniu” zaproszeni zostali: Karolina Freino, Martyna Łyko, Jolanta Jastrząb, Honorata Martin, Daniel Koniusz, Tomasz Koszewnik, Norbert Delman, Karolina Grzywnowicz, Piotr Bosacki, Konrad Smoleński, Adrian Kolarczyk, Iwona Demko, Mateusz Kula, Cecylia Malik, Anna Nacher, Marek Styczyński.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach stała się podczas trwania projektu tymczasowym laboratorium pracy z dźwiękami. Pełniła funkcje pojemnika gromadzącego różnego rodzaju opowieści, śpiewy, zawodzenia, trzeszczenia, zgrzyty, oddechy, szelesty. Wspólnym mianownikiem większości działań w ramach „Głębokiego słuchania” była kategoria wymiany inicjowana za pomocą różnorodnych procesów aktywizowania percepcji odbiorców.

Wystawa rozpięta była pomiędzy trzema zagadnieniami: słuchaniem jako narzędziem badawczym, terapeutycznym ćwiczeniem z uważności, wreszcie wsłuchiwaniem się w otoczenie, jednocześnie czułym, jak i krytycznym.

Kuratorka: Marta Lisok

Wernisaż 26 lipca 2019

Oprowadzanie po wystawie  31 sierpnia 2019

Artykuły o wystawie

wydawca: Galeria Sztuki Współczesnej BWA
redakcja: Marta Lisok
rok wydania: 2019
format: 156 × 231 mm
210 stron
nakład: 500 sztuk
oprawa: twarda
reprodukcje kolorowe
język polski
projekt graficzny i skład: Jan Piechota
ISBN 978-83-66006-06-5