Realizacja projektu w ramach Golden Music & Art Festiwal
Huta Uthemanna, Katowice
21 lipca 2012

Prace

Projekt „Qurilla”

Od dłuższego już czasu zastanawiałam się nad tym, jakie motywacje, zdarzenie, emocje kierują ludzkimi działaniami.

W 2008 roku zrealizowałam projekt „Wiatraki”, które zachwyciły mnie tym ,że czerpiąc energię z niewidzialnego dzieliły się nią z innymi. Nieśmiało nazwałam to zjawisko ideałem egzystencjalnym, bo czy wielka pozytywna siła człowieka może być czerpana ze źródeł czystych, niematerialnych i następnie altruistycznie przekazywana drugiemu człowiekowi? Zadałam sobie wówczas pytanie, skąd czerpiemy przemyślenia i wiedzę, dzięki którym posiłkujemy się w naszych reakcjach w tak zwanej codzienności.

Słowo „POSIŁKOWANIE” nagle zbudowało paralelę do czynności jedzenia, niezbędnej do egzystowania. Człowiek utrzymuje się przy życiu dzięki spożywaniu, a postępuje według bodźców ulepionych z codziennego posiłkowania się tym wszystkim, z czym musi albo chce się on zmierzyć. Jakość posiłku wpływa na nasze samopoczucie i wygląd zewnętrzny, jakość bodźców na naszą osobę w jej wymiarze duchowym. Od lat jestem pod wrażeniem koncepcji Zimbardo zwanej „Efektem Lucyfera” próbującej odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ludzie czynią zło. Według autora to otoczenie ma na nas potężny wpływ i jeśli się zmienia, może poważnie wpłynąć na to, jakie podejmujemy decyzje. Rozdając innym dobrą energię, chrześcijańskie dobre uczynki wpływamy na postępowania innych, stajemy się ich aniołami, superbohaterami.

Mój projekt „Qurilla” jest kolejną próbą zmierzenia się z tymi przemyśleniami. Qurilla to potrawa na wynos pakowana do pojemników jednorazowych. Ja też codziennie przygotowuję z wielką pieczołowitością porcję dobrej energii i w formie anioła przekazuję ja tym, których dziś spotkam. Notuję codzienność w myślach, przygotowuję z nich potrawy i pakuję do pojemniczków nawiązujących formą do skrzydeł anioła, będących w projekcie motywem przewodnim. Jeśli uświadomimy sobie, że jesteśmy bombardowani masą złego pożywienia zmieńmy dietę. Jeśli uświadomimy sobie, że jesteśmy bombardowani masą złych informacji i energii, szukajmy superbohaterów i aniołów oraz stańmy się aniołami i superbohaterami dla innych.

W projekcie niejednokrotnie bezpośrednio notuję informację w pojemniku, innym razem wykorzystuję szkice, kartki, bilety, kupony na których notuję codzienność i wklejam je do wnętrza pojemnika. Świadomie wykorzystuje tu liczbę 30 pojemników, czyli tyle ile dni ma przeciętny miesiąc kalendarzowy. Przyrządzam potrawę na każdy dzień i częstuję nią wszystkich, których właśnie spotkam.

Ulotka / Wystawa